Jdi na obsah Jdi na menu

Dvě zlata pro Chodov z MS Dublin 2016 v Karate

31. 8. 2016

Ve dnech 15. - 19. 6. 2016 se výprava Karate klubu Chodov zúčastnila Mistrovství světa 6th WUKF WORDL KARATE CHAMPIONSHIPS (World Union of Karate-do Federations) v irském Dublinu. Za Karate klub Chodov se zúčastnila devítičlenná skupina ve složení Ing. Jiří Kiss, Radek Pešan, Radka Hassaine, Jakub Kiss, Elen Pešanová, Alena Zdráhalová, Lukáš Vyčichlo, Daniel Chod a za hostující karlovarský Karate klub Tygr Martin Eliáš. Výprava byla součástí více než padesátičlenného týmu ČABK (České Asociace Budo Karate Praha) jejíž předseda reprezentace je Karel Kesl (8th DAN). Členové reprezentace se sešli na letišti Václava Havla v Praze, odkud společně odletěli do Irského Dublinu. Transport probíhal ve velmi dobré náladě a vše klaplo dle plánu. Byli jsme ubytováni v krásném golfovém letovisku City West v Sagartu. Součástí tohoto sportovního komplexu byla i víceúčelová aréna, ve které se MS odehrálo na celkem 12 tatami. Program byl velmi pestrý a hlavně náročný. Součástí šampionátu bylo kromě několika seminářů Christophera Piny (několikanásobný mistr světa v kumite) či Kando Shibamori (9th DAN Wado Ryu) i proškolení nových rozhodčích s mezinárodní licencí. Za ČABK úspěšně absolvovali dvoudenní školení s přezkoušením i testy dva rozhodčí Martin Sláma a Ing. Jiří Kiss. MS se zúčastnilo celkem 2273 závodníků z celého světa s účastí 40 států z celkem 75 klubů ze 42 asociací. Slavnostní zahájení světového šampionátu při nástupu všech závodníků z celého světa za bubnování asijských bubeníků až bralo dech a bylo úžasné. Některé kategorie, zejména mládežnické, byly obsazeny 70ti až 90ti sportovci v jedné kategorii. Soutěžilo se v Kata (sestavy technik) i Kumite (volný boj) individuálních i týmových, ve všech věkových i hmotnostních kategoriích včetně veteránů. Registrace závodníků s focením na identifikační karty trval celé dva dny, další tři dny se soutěžilo až do pozdních nočních hodin. To prověřilo jak fyzickou tak i psychickou odolnost všech karatistů. V pátek nás čekaly eliminační boje v kata dětí 9-12 let, kadetek a Kumite Sanbon Shobu veteránů 41-45 let. V prvním kole Kata dětí do žlutého pásu Jakub Kiss podlehl atmosféře a dále se po chybě neprobojoval do dalšího kola. Elen Pešanová ve své kategorii Kata dětí žluté pásy do 12 let předvedla velmi slušný výkon a dostala se mezi 12 nejlepších na světě. Do finále nepostoupila jen o pár desetinek bodů z osmého místa (postupujících bylo 6). Byl to super výkon na tak vrcholné soutěži. V kategorii Kata kadetek žlutých pásů se Alena Zdráhalová probojovala z průběžného druhého místa do nedělního finále. Ve velmi obsazené veteránské kategorii Kumite Sanbon shobu 41-46 let bez rozdílu pásu i hmotnosti startovali chodovští trenéři Radek Pešan a Jirka Kiss. V konkurenci třiceti závodníků z USA, Slovenska, Malaysie, Ruska, Anglie, Itálie, Dánska, Walesu) se probojoval Radek Pešan úspěšně přes Angličana, před časovým limitem, do druhého kola, ve třetím kole nestačil na svého soupeře a dál již nepokračoval. Jirka Kiss se ve čtyřech eliminačních soubojích probojoval až do boje o finále. Některé zápasy rozhodl rozdílem šesti bodů (Sanbon) ještě před vypršením tříminutového limitu. O postup do finále bojoval s Angličanem Gary Foxwellem. V tomto napínavém souboji prohrával 4:1 a dokázal vítězství strhnout ve svůj prospěch v poměru 6:4. Ve finále se utkal ve strhujícím souboji s vynikajícím Američanem Michaelem Boltonem a v poměru 5:3 zaslouženě zvítězil a získal v této kategorii titul MISTRA SVĚTA! V sobotu pokračovaly další eliminace v kategoriích Kumite mládeže. Zde jsme měli všechna želízka v ohni, nicméně v tvrdé konkurenci obsazených kategorií se Jakub Kiss přes svého prvního soupeře nedostal a za tři kontakty byl bohužel diskvalifikován za tvrdost. Obdobně Radka Hassaine v kategorii žen vyhrávala svůj první souboj, nicméně neudržela své vítězství a zápas byl předčasně ukončen za přílišnou tvrdost. Dan Chod předvedl velmi pěkný výkon, ale na budoucího finalistu nestačil a podlehl mu 4:2. Lukáš Vyčichlo, taktéž v této kategorii kumite, ve svém prvním zápase podlehl zkušenějšímu závodníkovi. Hostující Martin Eliáš z Karlových Varů se probojoval mnoha zápasy ve stejné kategorii Kumite Nihon Shobu dětí do 12 let až do bojů o finále, ve kterém podlehl pozdějšímu mistrovi světa. Tímto získal 3. místo v této obsazené kategorii ze sedmdesáti závodníků z celého světa! Naše děvčata předvedla, že chodovské Kumite je srovnatelné se světovou úrovní a Elen Pešanová se probojovala až do třetího kola. Opět v tvrdé konkurenci prohrála boj o semifinále a 4. místo ze světového šampionátu je další obrovský úspěch pro chodovské karate! Alča Zdráhalová v kategorii Kumite kadetek okusila zkušenost svých soupeřek. První zápas vyhrála a v druhém kole bodově prohrála, ačkoliv její soupeřka poznala její tvrdost. V bojích se pokračovalo v kategorii veteránů Kumite týmů – rotace. Za reprezentaci ČABK startoval v týmu Jirka Kiss spolu s pražskými kolegy Jiřím Kábrtem, Ladislavem Panýrkem a náhradníkem Radkem Pešanem v koučování pražského matadora Ládi Kováře. V konkurenci 22 týmů z celého světa v prvním kole vyřadili reprezentaci z Belgie, ve druhém tvrdém souboji zvítězili nad velmi silným týmem Brazílie. Ve třetím kole v souboji o semifinále se setkali s budoucím vítězem českou výpravou ČAOKK (Česká Asociace Okinavského Karate a Kobuda - složení Dan Pekuniak, Daniel Pekuniak a Daniel Krhut). Tento tým, byť mladší, zaslouženě vyhrál a probojoval se dále do finále. Českému týmu jsme fandili a tým ČAOKK zvítězil a stal se zaslouženě MISTREM SVĚTA. Náš tým ČABK se umístil na velmi solidním 5. místě na světě. V neděli pokračovaly finálové boje. V tento den proběhlo finále Kata kadetek, kde startovala chodovská závodnice Alena Zdráhalová z druhého místa z eliminace. Ve finále Alča, po zásadní chybě polské závodnice, která předvedla nesprávnou kata, postoupila na první místo a stala se tak MISTRINÍ SVĚTA! Neděle byla zakončena slavnostním ceremoniálem a závěrečnou Farevel párty. Týden plného špičkového karate byl za námi a v průběhu zbyl i krátký čas alespoň trochu poznat hlavní město Irska – Dublin. Závěrem je třeba poděkovat všem organizátorům hlavně Radce Hassaine, za super organizaci, Radkovi Pešanovi jakožto koučovi za trpělivost, vše proběhlo bez jakéhokoliv problému, ubytování bylo minutu od dějiště a pohoda v týmu vládla po celou dobu turnaje. Je potřeba poděkovat závodníkům za skvělou reprezentaci Karate klubu Chodov a města Chodova, poděkování patří všem, jak rodičům, trenérům, podporovatelům, ale hlavně sponzorům, bez kterých bychom takových úspěchů nedosáhli – Karlovarský kraj, Město Chodov, Hotel Reintebergr M. Lázně, HNHRM Chodov, TBG Kalovy Vary, SKF Chodov a TRIMA  EDM s.r.o. Karlovy Vary.